Şehirde birçok görsel öge ile karşılaşırız. Yazı tipi de bu mozaiğin bir parçasıdır ve bir anlamda şehrin kişiliğini temsil eder. İlk bakışta, tek başına bir anlam ifade etmiyor gibi görünse de bütünsel olarak yarattığı kişilik ve karakter ile insanlar üzerinde kalıcı bir etki bırakır.

Kimi yazı tipi seçkin ve lüks hissi yaratırken, başka bir yazı tipi çocuksu ya da eğlenceyi çağrıştıran bir etki yaratabilir.

Yazı karakteri bir markanın görsel bütünlüğünde önemli bir rol oynar. Şehir markalaşmasında özel bir yazı karakteri kullanmak da şehirdeki günlük deneyimimizin bir parçası haline gelir ve şehrin kişiliğini yansıtır. Şehirdeki kurumlar ve insanlar, yazı tipini kendi projelerinde, mecralarında ve hayatlarında benimsedikçe, o yazı tipi şehrin önemli bir simgesi haline gelir.

Yazı tipleri benimsendikçe şehirdeki insanların zihniyetine etki etmeye başlar ve bu etkiden ilham alan kişiler de şehrin olumlu yönde gelişmesinde büyük bir rol oynar.

Kocaeli için hazırlanan ve gözden ilham alınarak tasarlanan yuvarlak hatlı logonun şeklinden hareketle yuvarlatılmış bölümlere sahip sans serif bir yazı karakteri tasarlandı. Modern hatlara sahip yazı tipi ilanlardan reklam raketlerine, takım formalarından bilgilendirici afişlere birçok yerde kullanılabilir.

Kocaeli için hazırlanan yazı karakteri kurum, kuruluş ve kişilerin herhangi bir telif hakkı olmadan ücretsiz indirilebilir. Yöresel ürünler, şirket isimleri gibi birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılabilecek bu yazı tipi, halkın katılımına açık, önemli bir etkileşim aracı olacaktır.

Kocaeli yazı tipini buradan indirebilirsiniz.